Poniżej zebrałem listę pytań jakie najczęściej zadaję na rekrutacjach do zespołu. Oczywiście nie wszystkie zawsze i nie wszystkie naraz. Jest to zbiór pytań, który daje wskazówki o czym rozmawiać aby poznać kandydata.
- Co wiesz o naszej firmie? Czym się zajmujemy?
Zależy nam na współpracy z poważnymi kandydatami. Nie kontynuujemy dalej rozmowy jeśli ktoś nie poświęcił kilku minut na sprawdzenie kim jesteśmy i co robimy. I nie chodzi tu o nas tylko o tą osobę – skąd będzie wiedziała, że będziemy dla niego dobrym pracodawcą. - Dlaczego zainteresowała Cię ta konkretna oferta?
Jak wyżej – szukamy osób, które mają konkretny powód aby z nami współpracować. Nie chcemy pracować z osobami, które wybrały nas bo nie miały innych opcji. Często pytamy czy ktoś bierze udział w innych rekrutacjach i sugerujemy, że chcemy aby tak było! - Dlaczego zostałeś.. (tutaj wstawiasz zawód danej osoby)?
Jak to się stało, że ktoś robi to co robi? Poznajemy lepiej daną osobę, jej motywację do tego co robi oraz zaangażowanie. - Co jest dla Ciebie ważne w pracy. Jakie masz oczekiwania wobec nowego pracodawcy?
Poznajemy oczekiwania. W tym punkcie często usłyszysz wady poprzednich pracodawców. - Dlaczego zmieniasz pracę? Kto rozwiązał poprzednią umowę?
Ważne aby poznać motywację do zmiany. - Jak wyobrażasz sobie prace na tym stanowisku? Jakie byłby Twoje zadania?
Super ważne pytanie, które pokazuje doświadczenie kandydata oraz wyobrażenie nowej pracy. Jeśli opis kandydata będzie odbiegał od realnego stanowiska może to być sygnał ostrzegawczy – szukasz innej osoby. - Jakie umiejętności są potrzebne na tym stanowisku? Które z nich są u Ciebie mocne?
Jak wyżej poznajesz doświadczenie osoby. - Jak spędzasz czas wolny?
Pytanie o hobby, sporty pozwala poznać osobę prywatnie. Praca to co najmniej 30% naszego życia więc warto współpracować z osobami, które mają pasje i z którymi chciałbyś wyjść na piwo. - Co czytasz i w jakiej formie? Jak się rozwijasz? Co czytałeś ciekawego w ostatnim tygodniu?
Poznajesz kanały konsumowania informacji oraz to jak się ktoś uczy - Co robiłeś i za co odpowiadałeś w poprzedniej pracy?
Poznajesz doświadczenie. - W jaki sposób mierzyłeś i raportowałeś wyniki do swojego przełożonego?
- Za co byłeś rozliczany w poprzedniej pracy? Kto był Twoim przełożonym i jak Cię rozliczał?
Na rekrutacjach często kandydaci opowiadają o dokonaniach całego zespołu, którego byli częścią (czasem świadomie, czasem nie świadomie). To pytanie i poprzednie pozwala „odsiać” opowieści o pracy zespołu od swoich osobistych dokonań (jak nie raportowałeś do przełożonego tzn. że tego nie robiłeś tylko robił to ktoś inny w zespole)
- Jakie miałeś efekty w ostatnim roku? Jak do nich doszedłeś?
Pytamy o sukcesy i sposób ich osiągnięcia ale bez nazywania ich górnolotnie sukcesami. - Jak była zorganizowana praca w patrząc na jeden dzień, tydzień i miesiąc?
Pytamy o kalendarz pracy danej osoby oraz dynamikę i tempo. - Jaka była najtrudniejsza decyzja w ostatnim roku? Jak ją podjąłeś?
- Jakie było największe wyzwanie w zeszłym roku? Jak sobie z nim poradziłeś?
- Jaka była Twoja największa porażka? Dlaczego do niej doszło i jakie lekcje z tego wyciągnąłeś?
- Jakie efekty na tym stanowisku chciałbyś osiągnąć aby powiedzieć sobie „osiągnąłem sukces”?
To zmodyfikowane znienawidzone pytanie „Co będziesz robił za 5 lat”. To dobre pytanie ale jest źle zadawane bo nikt nie wie co będzie robił (zbyt konkretne) ale większość profesjonalistów ma wyobrażenie gdzie chciałaby by być (mniej konkretne) - Wdrożyłeś rozwiązanie ___ i okazuje się, że nie działa/nie przynosi efektów (porażka). Jak rozwiązujesz to wyzwanie?
To pytanie pokazuje czy osoba myśli i pracuje w iteracyjnie „zaplanuj -> zbuduj -> zmierz efekty -> powtórz”. - Jak motywujesz osoby w swoim zespole?
Jeśli ktoś jest liderem - Jaki konflikt ostatnio rozwiązałeś. Jak to zrobiłeś?
- Jakie jest 5 najważniejszych rzeczy w … (i tutaj wstawiasz tematy z danej dziedziny)
- Podaj przykład… (i tutaj wstawiasz rzeczy na której Ci bardzo zależy na danym stanowisku)
Większość kandydatów dostaje też zadania rekrutacyjne.