Plan B pokazuje w jakim sposób zmieniać swoją firmę i poszukiwać lepszego modelu biznesowego (plan A, B itd.). Mówiąc fachowo pokazuje jak zrobić zwrot. Książka będzie dla Ciebie zatem szczególnie pomocna jeśli Twój plan A nie działa zbyt dobrze. A ty nie masz pojęcia co robić dalej.
„Steve Jobs nieco nieskromnie opisał strategię swojej firmy słowami: „Picasso mawiał, że dobrzy artyści kopiują, a wybitni artyści kradną. A my zawsze bezwstydnie kradliśmy świetne pomysły”
Ten cytat świetnie oddaje przesłanie tej książki. Nie wymyślaj koła na nowo.
„Wzorce i antywzorce mogą pełnić różnorodne role wspomagające etap kształtowania Twojego nowego przedsięwzięcia […]”
Do zmiany planu wykorzystaj po prostu wzorce i antywzorce. Dostosuj je do swojej firmy i przejdź do kolejnego planu. Inaczej mówiąc zamiast się poddawać popracuj nad swoim modelem biznesowym.
„Z naszego doświadczenia wynika, że najbardziej prawdopodobnym powodem klapy Planu A jest brak wystarczającej liczby klientów przekazujących Ci pieniądze”
Na pierwszy rzut oka to banał. Zastanów się jednak dwa razy. Jeśli śledzisz choć trochę świat młodych firm (startupów) pewnie widzisz jak często młodzi przedsiębiorcy budują produkty, których nikt nie potrzebuje i które… nie zarabiają.
Jeśli znasz już nowe narzędzia projektowania firmy jak Business Model Canvas książka wyda Ci się znajoma. Część koncepcji jest podobna. Plan B patrzy na nie jednak z punktu widzenia zmiany planu niż budowania czegoś nowego.
„Łatwiej jest przejść od planu A do planu B, jeśli nie wydało się w międzyczasie milionów dolarów należących do inwestorów.”
Książka jest mi szczególnie bliska (UpMenu nie finansuje się zewnętrznym kapitałem) bo w kilku miejscach mocno zachęca do nie korzystania z inwestorów (przynajmniej na początkowym etapie). Zamiast tego podaje właśnie ciekawe sposoby na inne sposoby finansowania (model marży brutto).
Ciekawe cytaty
„Ustalanie cen produktów nie musi – i nie powinno – bazować wyłącznie na kosztach”
„Dzień, w którym weźmiecie dolara, funta lub rupię od większości inwestorów VC, jest dniem, w którym zgadzacie się na sprzedaż firmy.”
„[…] wiele rynków zapchanych jest nieefektywnymi – czasami przerośniętymi – antywzorcami charakteryzującymi się wysokimi kosztami działalności i czekającymi tylko na Twój skalpem lub maczetę”
„Wspaniałe okazje na biznes rodzą się z umiejętności rozwiązywania dużych, bolesnych problemów” – John Doerr
Najważniejsze lekcje i wnioski
- Zmiany planów (pivoty czy inaczej restrukturyzacje firmy) to NORMALNY element działania KAŻDEJ firmy. Warto to sobie uświadomić. Niby to wiedziałem ale przez 6 lat w UpMenu praktycznie regularnie co 6-12 miesięcy robiliśmy jakiś przewrót i nie do końca komfortowo się z tym czuliśmy – jakbyśmy za każdym razem tworzyli firmę od nowa. Teraz będę podchodził do tych zmian dużo spokojniej. Są po prostu naturalnym elementem życia młodej młodej firmy.
„Trafienie na listę pięciuset największych firm ma tak naprawdę niewiele wspólnego z innowacją, a wiele z iteracją” – Josh Quitter
- Do wszystkiego co robisz wliczając to rozwijanie firmy podchodź iteracyjnie. Wszystko traktuj jak eksperyment. Nie przywiązuj się zbytnio do swojego pierwotnego pomysłu i planu (planu A).
- Prawidłowym podejście do rozwijania firmy nie jest skupienie się na realizacji planu A za wszelką cenę lecz sukcesywne wprowadzanie zmian (pivoty) i przechodzenie do kolejnych planów B, C itd. Tak długo aż znajdziemy optymalny model biznesowy. A nawet wtedy proces ten się nie kończy (konkurencja i rynek nie śpi)
- 5 kluczowych pytań, które stanowią podstawę budowy modelu biznesowego:
- gdzie są pieniądze – kto będzie kupował i co będzie kupowane? (model przychodów)
- ile zostaje? (model marży brutto)
- koszty – z jakimi kosztami wiązać się będzie sprzedaż? (model operacyjny)
- kiedy pieniądze – jak szybko i jak często wpływać będą pieniądze? (model kapitału obrotowego)
- inwestycje – skąd weźmiesz pieniądze na rozwój? (model inwestycyjny)
- Zmianę zaczynaj do powrotu do fundamentów czyli badania rynku (całego nie tylko swojej konkurencji). Znajdź:
- wzorce (które firmy mogą stanowić dla Ciebie wzorzec?)
- antywzorce (które firmy mogą stanowić dla Ciebie antywzorzec?)
- akty wiary (w co wierzysz ale nie możesz jeszcze tego udowodnić?)
- wskaźniki (co powinieneś mierzyć aby widzieć czy idziesz w dobrym kierunku?)
„Dla wielu pomysłowch biznesmenów ujemny kapitał obrotowy staje się ich Świętym Graalem, równie ważnym co blisko 100-procentowa marża brutto eBaya […]”
- Im mniejszy kapitał obrotowy potrzebujesz tym mniej pieniędzy na rozwijanie biznesu potrzebujesz. Idealny kapitał obrotowy jest ujemny. Oznacza to, że dostajesz pieniądze od klientów zanim realizujesz usługę.
„[…] mniejsza inwestycja tak naprawdę oznacza dla Ciebie jako przedsiębiorcy większe zyski.”
- Ujemny kapitał obrotowy jest kolejny NIEDOCENIANYM sposobem na finansowanie swojego biznesu. Zamiast szukać inwestora popracuj nad ujemnym kapitałem obrotowym.
Więcej książek
Jeśli zależy Ci na poszerzeniu wiedzy z zakresu budowania lub poszukiwania modelu biznesowego dla swojej firmy polecam: