O stawaniu się stoikiem

To moja trzecia pozycja o stoicyzmie w ciągu ostatnich 12 miesięcy po średniej „Don’t Worry, Be Stoic” i genialnych „Rozmślaniach” Marka Aureliusza sprzed 2000 lat!

„O stawaniu się stoikiem” jest bardzo przyjemnym i praktycznym poradnikiem na start. Pokazuje jak wykorzystać stoicyzm tu i teraz. Powoli wyjaśnia kolejne koncepcje „jak się ogarnąć”. I co najfajniejsze podaje kilkanaście bardzo praktycznych ćwiczeń. 

„Zatracamy się w codzienności, w chwilowych przyjemnościach, pokusach, używkach i relacjach z innymi ludźmi. Momenty, w których stają przed nami poważne egzystencjalne pytania, szybko mijają, zatopione w codziennej pogoni”

„Zajmujemy się przez całe życie różnymi rzeczami, pracujemy tu i tam, ale tak naprawdę nasz jedyny biznes to nasze osobiste szczęście. Bo co innego mamy w tym życiu do roboty?”

„Szczęście wymaga żmudnej pracy, dyscypliny i autorefleksji”

„Siła woli jest jak mięsień – musi trochę poboleć, nim się wzmocni.”

Na koniec dodam tylko, że w stoicyzmie, który ma 2000+ lat najbardziej zadziwiające jest to jak niewiele się zmieniliśmy. 2000 lat później mamy dokładnie te same problemy i rozterki. A nawet większe potęgowane przez pędzący i rozpraszający nas świat.

Kilka cytatów na zachętę

„[…] stoicyzm opiera się na optymistycznym założeniu, że człowiek, każdy człowiek, w każdym momencie swojego życia może zmienić siebie”

„My sami możemy być przyczyną zarówno swojego szczęścia, jak i nieszczęścia. Stoicyzm wyróżniają trzy obszary takiej pracy: pragnienia, działania i myśli.”

„Potrzebujemy dziś coraz głębszych i intensywniejszych doświadczeń, żeby te nowe odkrycia mogły zasługiwać na miano autentycznych. Nasze życie przypomina przez to ciągnący się przez lata serial, którego scenarzyści w każdym sezonie muszą wymyślać coraz bardziej niesamowite zwroty akcji, żeby utrzymać widzów przed telewizorami”.

„Bo widzicie, najgorsza jest niekompetencja w zarządzaniu sobą”.

„Emocje i problemy, z którymi się borykamy w życiu, czasami tak się nawarstwiają, że już nic nie możemy zrobić, jakbyśmy biegli z górki i nie mogli się zatrzymać.”

„Zamiast się oburzać szukajmy rozwiązania. Jeśli go nie ma, oburzanie się i tak w niczym nam nie pomoże.”

„Pouczajmy jedynie naszymi czynami i postawą lub jeśli ktoś wyraźnie prosi nas o radę. We wszystkich innych okolicznościach niech każdy podąża własną drogą.”

„Każdy umysł musi sam poznać naukę, musi odbyć drogę przez cały teren. Czego sam nie zobaczy, czego sam nie przeżyje, tego nie pozna – Ralph Waldo Emerson”

„Skąd bierze się silna wola? Zdaniem współczesnych psychologów jest ona czymś, co można wyćwiczyć. Niektórzy utrzymują nawet, że to kwestia nawyku.”

„Sekret tkwi jego zdaniem nie w tym, żeby nie posiadać bogactw, ale żeby nie być ich zakładnikiem, posiadać, nie pożądając.”