Niskobudżetowy startup

Jeśli zaczynasz przygodę z biznesem jest to idealna książka na start. Wyjaśnia kilka kluczowych koncepcji jak jednostronicowy biznesplan, konieczność znalezienia problemu wartego rozwiązania, budowania oferty czy sztuki promocji.

„Aby podjąć działalność biznesową, musisz spełnić trzy warunki: mieć produkt lub usługę, znaleźć ludzi, którzy chętnie za nie zapłacą, oraz określić sposób zapłaty za towar. Spełnienie jakichkolwiek innych warunków jest opcjonalne”

Książka promuje jednoosobowe/małe firmy rozkręcane bez dużego finansowana (bootstraping) w stylu „nie chce mieć szefa i sam też nie chcę być szefem”.

„Moje motto brzmi: nigdy nie mieć szefa i nigdy nie być szefem”

I dobrze bo rzeczywiście aby zacząć działać szczególnie online nie potrzebujesz praktycznie żadnej kasy i zespołu. Wystarczy Twoja praca i działanie. Ale nie daj się zwieść! Długofalowo prawie każda nawet najlepsza praca w końcu stanie się koszmarem na który nie będziesz miał ochoty. Szczególnie na te najczęściej powtarzające się części. Wtedy zespół czy podwykonawcy staną się niezbędni o czym książka wspomina lakonicznie.

„Nie ma nic złego w planowaniu, ale można spędzić całe życie na wiecznym projektowaniu czegoś, czego nigdy nie wprowadzisz w życie.”

Książka ma też mocno motywacyjny charakter. Opisuje sporo przykładowych biznesów i może być dla Ciebie fajnym kopniakiem do działania.

Kilka cytatów na zachętę

„Większość klientów nie chce uczyć się łowienia ryb”

„Wielu przedsiębiorców przedstawia swoją działalność, podkreślając cechy oferowanego produktu albo usługi, ale lepiej mówić o otrzymywanych przez klientów korzyściach. Cechy mają charakter opisowy, korzyści – emocjonalny”

„Sprzedawaj to co ludzie kupują”

„Kiedy wszystko zawodzi, zadaj sobie pytanie, w jaki sposób możesz pomóc innym”

„Zamiast pieniędzy, włóż w swój projekt dużo wysiłku, a unikniesz długu i zminimalizujesz wpływ porażki, jeśli coś się nie uda.”

„Jak najszybciej znajdź pierwszego klienta”

„Gotowość do promowania się w wiarygodny, uczciwy sposób to fundamentalny atrybut sukcesu mikrofirmy”

„Jeśli to tylko możliwe, to najlepiej skorzystaj z własnych oszczędności”