idea-journey-main3

Rozwój firmy na jednej infografice

Od jakiegoś czasu męczyło mnie pytanie. Czy da się przedstawić na jednej grafice rozwój firmy? I to tak aby uwzględnić przy tym towarzyszące temu emocje, popularne błędy i najważniejsze działania jakie powinniśmy robić w danym momencie.

Da się :) Poniżej znajdziecie infografikę, która przedstawia rozwój firmy wraz z emocjami i najważniejszymi działaniami na określonych etapach.

Infografika

etapy rozwoju firmy

Kilka słów wyjaśnienia:

 • Na infografice znajduje się kilka różnych elementów jednocześnie.
 • Etapy rozwoju firmy (narodziny, start, rozwój i ekspansja) pozwalają zobrazować kolejne fazy w jakich jest firma.
 • Obszary wymagające naszej uwagi w danym etapie (fundamenty, pomysł, walidacja pomysłu, budowa zespołu, finansowanie, marketing, sprzedaż i obsługa klienta). Obrazują na czym należy się skupiać aby ograniczać marnotrawstwo.
 • Zmiany innych wskaźników jak motywacja, wiedza, przychody i ryzyko pokazują jak to wszystko zmienia się w czasie.
 • Na samej górze jest opis najważniejszych elementów
 • Pamiętajcie, że każda firma jest inna. Infografika jest pewnym uproszczeniem aby uwypuklić kluczowe elementy

Dodatkowe spostrzeżenia

 • Obszar, który jest na samej górze to sprzedaż. Jest ona najważniejsza w firmie. Firmy upadają bo nie mają płacących klientów.
 • Obszar, który jest na dole to fundamenty. One są równie ważne. Dobrze stosować najlepsze praktyki i uczyć się na błędach innych. Tutaj kilka moich własnych lekcji z ostatnich lat: http://www.marcinmuras.com/60-najwazniejszych-lekcji-czyli-czego-nauczylem-sie-w-ostatnich-latach-budujac-firme/
 • Zauważ, że sprzedaż, marketing i obsługa klienta są na niebiesko. Te 3 obszary mają bezpośrednią styczność z klientami (obszary frontendowe). Inne obszary (backendowe) funkcjonują aby te trzy mogły sprawnie działać.
 • Zauważ, że nie używam pojęcia działów tylko obszarów (kompetencyjnych). To dlatego, że dany obszar nie zawsze wymaga tworzenia osobnego działu w firmie. Dużo lepiej myśleć o obszarach kompetencyjnych jakie trzeba “ogarniać”.
 • Najpierw rób nieskalowalne rzeczy! Zauważ jak późno pojawia się marketing. To dlatego, że firmy często popełniają błąd naśladując duże firmy najczęściej właśnie w działaniach marketingowych. Traktuj marketing jak formę skalowania sprzedaży.
 • Zauważ jak wcześnie pojawia się sprzedaż. Firma istnieje po to aby sprzedawać i zarabiać.
 • Zauważ, że w etapie seed walidujesz pomysł. W etapie startup kończysz walidowanie i zaczynasz uczyć się sprzedaży. Te 2 etapy to najbardziej burzliwy okres w życiu każdej firmy (czy projektu)

Inne ciekawe wizualizacje

Poniższe wizualizacje były pewną formą inspiracji. W mojej ocenie mimo swojej prostoty w genialny sposób oddają to o czym każdy przedsiębiorca powinien pamiętać.

Jak rodzi się idea

Chyba najprostszą wizualizacją pokazującą czym jest młoda firma i jakie towarzyszą temu emocje jest ta banalna grafika (zgodnie z regułą KISS – Keep It Simple, Stupid). Mimo prostoty bardzo trafnie oddaje ona narodziny pomysłu, początkowy chaos i w końcu stabilizację.

idea-journey

Krzywa startupu

Równie ciekawą grafiką jest ta opublikowana przez Marca Winna w tym artykule http://theviewinside.me/the-struggle-part-2-we-need-help/
Marc świetnie przedstawił kilka najważniejszych wydarzeń w życiu startupu.

the-startup-curve

Rzeczywistość

Jak wygląda budowa startupu z zewnątrz w porównaniu z rzeczywistością świetnie obrazuje ta grafika (z http://growtheverywhere.com/growth/successful-startup-growth-means-taking-risks/)

startup-success1

Efekt Dunninga-Krugera

Grafika w niebywały sposób przedstawia pewien błąd poznawczy. Polega on na tym, że osoby niewykwalifikowane w jakiejś dziedzinie przeceniają swoje umiejętności w tej dziedzinie. Natomiast osoby mocno wykwalifikowane zaniżają swoją ocenę.

Wykres ten nie odnosi się bezpośrednio do budowy firmy. Mimo to w mojej ocenie trafnie oddaje częsty błąd jakim jest nadmierna wiara we własną wiedzę bez potwierdzania jej eksperymentami (czy solidną nauką).

 

dunning-kruger-effect

Etapy rozwoju firmy

Poniżej przedstawiłem jeszcze, krótkie omówienie poszczególnych etapów rozwoju firmy. Pamiętajcie, że etapy są umowne i w większości przypadków ciężko stwierdzić gdzie jest dana firma.

Etap 0: Przed powstaniem firmy

Firma jeszcze nie istnieje. W twojej głowie rodzą się dopiero pomysły na biznes. Z czasem pomysły te zaczynają kiełkować, aż w końcu decydujesz się na założenie firmy.

Jeśli wcześniej nie prowadziłeś żadnego biznesu Twoja motywacja jest ogromna i jednocześnie odwrotnie proporcjonalny jest Twój poziom wiedzy (mimo, że wydaje Ci się inaczej).

Najważniejsza rzecz na tym etapie jest proaktywność czyli zdolność do tego abyś zdecydował się przejść od pomysłu do jego realizacji.

Etap 1: Narodziny (seed)

W końcu zdecydowałeś się na założenie firmy. Tutaj zaczyna się cała “zabawa”.

Jest to jeden z najtrudniejszych etapów. Masz najczęściej bardzo mało wiedzy i poruszasz się jeszcze po omacku. To tutaj najczęściej doświadczysz pierwszego twardego lądowania gdy Twoje oczekiwania i marzenia zderzą się z szarą rzeczywistością. To pierwszy moment gdzie firma może upaść (zanim jeszcze powstała)

Najważniejsze rzeczy na typ etapie to rozpoczęcie walidacji pomysłu, budowy MVP i sprzedaży (bardziej nawet badania rynku za pomocą sprzedaży) tak aby potwierdzić czy produkt warto w ogóle budować.

Etap 2: Start (startup)

Jest to etap zakończenia weryfikacji pomysłu, zdobycie pierwszych płacących klientów i budowy produktu (MVP). W etapie tym firma zaczyna nabierać kształtów. Pojawia się sprzedaż, pojawia się zespół. Jest to etap bardzo intensywnej nauki (crossfit dla mózgu), częstych zwrotów (walidowanie modelu biznesowego) oraz dużyh wahań motywacji (większość rzeczy się nie udaje, a tylko niektóre kończą się sukcesem).

Jednym z największych błędów jest zbyt wczesne rozpoczęcie skalowania (np. podjęcie działań marketingowych) jeszcze przed skrystalizowaniem się ostatecznego kształtu modelu biznesowego. Inne to ślepe naśladowanie działań konkurencji lub brak fundamentalnej wiedzy (w etapie seed) o tym jak działa firma, jak ją rozwijać i jak zarządzać sobą i zespołem.

W etapie tym powstaje DNA firmy.

Najważniejsze na tym etapie to potwierdzenie ostatecznie, że pomysł rzeczywiście warto realizować (zestawienie produktu i rynku) przez zdobycie pierwszych płacących klientów (tzw. trakcji) i budowę minimalnie satysfakcjonującego produkt (MVP).

Liczba powodów dla których firma może na tym etapie upaść jest ogromna. Od braku modelu biznesowego i płacących klientów po zwykłe poddanie się.

Etap 3: Rozwój (growth)

W etapie tym mamy już potwierdzony model biznesowy. Mamy płacących klientów i wiemy już “z czym to się je”. To etap dalszego intensywnego rozwoju.

Powoli powinniśmy przenosić ciężar działań z “jakościowych” (walidacja, potwierdzenie modelu biznesowego, pierwsza sprzedaż) na “ilościowe” (marketing, rozwój sprzedaży i obsługi klienta). Robienie tego zbyt wcześnie grozi marnotrawstwem.

Intensywnie zaczyna rosnąć sprzedaż wspierana przez odpowiednie działania marketingowe i świetną obsługę klienta.

Etap 4: Ekspansja

Etap dalszego wzrostu. Zaczynasz myśleć o nowych rynkach, ekspansji zagranicznej oraz fizycznie stajesz liderem danego segmentu rynku.

Podsumowanie

Omawiając etapy rozwoju firmy zależało mi na zwróceniu uwagi na pewne powtarzalne wydarzenia i elementy w życiu firmy. Tego typu wiedza „z lotu ptaka” o tym czego można się spodziewać może być bezcenna podczas planowania działań.

Jeśli artykuł był dla Ciebie przydatny i ciekawy udostępnij go swoim znajomym. Nie wahaj się też zabrać głosu na temat swoich doświadczeń (lub ich braku) w komentarzach poniżej!

 

 • http://www.marketolog.pl/ lukasgmys

  Extra jestem na etapie 9:).

  • http://www.marcinmuras.com Marcin Muras

   Walcz :)