BezMarketing

Książka „BezMarketing. Przestań kusić klientów, zacznij z nimi rozmawiać” bo tak brzmi jej pełny tytuł stanowi świetne wprowadzenie do tematyki marketingu, mediów społecznościowych oraz co najważniejsze obsługi klienta i budowania z nimi relacji. Takich książek jest na rynku dużo mniej niż książek czysto marketingowych więc tym bardziej powinieneś ją przeczytać.

„Firmy powinny uświadomić sobie między innymi to, że miarą ich wartości jest najsłabsze doznanie ich klientów”

BezMarketing mimo „odkrywczego” tytułu nie przedstawia w sumie żadnej rewolucyjnej koncepcji. Ale to akurat jest jej dużą zaletą! Książka daje bowiem bardzo solidne fundamenty dotyczące marketingu, które w dzisiejszym świecie pełnym marketingowych „buzzwordów”, technik i narzędzi mogą ginąć.

„Z marketingiem masz do czynienia za każdym razem, gdy nawiązujesz kontakt (lub nie) z dawnymi, obecnymi i przyszłymi klientami”

No dobra więc czym są te fundamenty marketingu.. tzn. bez marketingu? Zdrowy rozsądek. Poznanie klienta, budowanie z nim relacji i zapewnienie mu świetnej obsługi. Obok fundamentów poznasz kilka teoretycznych elementów obsługi klientów (luka doznaniowa, hierarchia kosztów pozyskania klienta itd.) oraz liźniesz kilkanaście działań marketingowych online i offline.

„BezMarketing polega na budowaniu relacji z klientem na każdym etapie utrzymywania z nim kontaktu”

Kilka cytatów na zachętę

„Ludzie generalnie nie wykazują skłonności do konfrontacji, więc wyrażą krytyczne uwagi, po prostu przenosząc swoje pieniądze gdzie indziej. Nie powiedzą nawet „do widzenia”, po prostu sobie pójdą.”

„Pozyskanie nowego klienta wymaga pięcio- lub nawet dziesięciokrotnie większego wysiłku niż zatrzymanie tego już posiadanego.”

„Nie możesz po prostu zlecić komuś budowania Twoich relacji z innymi.”

„To bardzo ważne, aby Twoje działania stanowiły odzwierciedlenie składanych deklaracji. Pamiętaj, że zawsze reprezentujesz swoją markę.”

„Bądź autentyczny – jeśli mówisz, że będziesz witał klientów, to ich witaj.”

„Prawdziwe relacje biznesowe zaczniesz budować dopiero wtedy, gdy będziesz rozmawiać z uczestnikami swojego rynku o nich samych.”

„Wiesz, czego naprawdę pragniemy w życiu, prawda? Najbardziej pragniemy uznania. Taka już nasza ludzka natura.”

„Sprzedawca chce Ci coś sprzedaż, a ekspert będzie Ci doradzał.”

Podobne książki

Jeśli chcesz pogłębiać (a powinieneś) wiedzę z marketingu i obsługi klienta przeczytaj koniecznie Ekonomię wdzięczności, Sztukę rynkologii i Zakamarki marki. Te trzy pozycje również mówią o zdroworozsądkowych fundamentach. Dodaj do tego Handlowanie to gra, która genialnie wyjaśnia trudną sztukę (psychologia) zaspokajania potrzeb klienta i dawania mu satysfakcji z zakupu (sytuacja win-win).